בין אליהו לאלישע – הפטרת פרשת פנחס

הפטרתנו (מלכים א' י"ח, מ"ו – י"ט, כ"א) מתארת את "הדחת" אליהו מתפקידו כנביא והחלפתו באלישע. להלן נתמקד בשלושת פסוקיה האחרונים, ב"טקס ההחלפה":

וַיֵּלֶךְ מִשָּׁם וַיִּמְצָא אֶת אֱלִישָׁע בֶּן-שָׁפָט וְהוּא חֹרֵשׁ שְׁנֵים-עָשָׂר צְמָדִים לְפָנָיו וְהוּא בִּשְׁנֵים הֶעָשָׂר וַיַּעֲבר אֵלִיָּהוּ אֵלָיו וַיַּשְׁלֵךְ אַדַּרְתּוֹ אֵלָיו: וַיַּעֲזב אֶת-הַבָּקָר וַיָּרָץ אַחֲרֵי אֵלִיָּהוּ וַיּאמֶר אֶשֳׁקָה-נָּא לְאָבִי וּלְאִמִּי וְאֵלְכָה אַחֲרֶיךָ וַיּאמֶר לוֹ לֵךְ שׁוּב כִּי מֶה עָשִׂיתִי לָךְ: וַיָּשָׁב מֵאַחֲרָיו וַיִּקַּח אֶת-צֶמֶד הַבָּקָר וַיִּזְבָּחֵהוּ וּבִכְלִי הַבָּקָר בִּשְּׁלָם הַבָּשָׂר וַיִּתֵּן לָעָם וַיּאכֵלוּ וַיָּקָם וַיֵּלֶךְ אַחֲרֵי אֵלִיָּהוּ וַיְשָׁרְתֵהוּ"  (שם, יט – כא)

אלישע ישרת את אליהו, יצוק מים על ידיו (כפשוטו וכמושגו), ויקרא עליו "אבי אבי רכב ישראל ופרשיו". ועם כל הקשר המיוחד בין הרב לתלמיד, המפגש הראשון שלהם מציף את ההבדלים היסודיים ביניהם. אלו שבגללם נדחה אליהו ואלו שלאורם יפעל אלישע.

מצאנו באלישע: א.  שהיה חורש בשדה. ב.  שרצה לנשק להוריו ולהיפרד ממשפחתו. ג.   שעשה סעודה לאנשים שהיו עמו, מרוב שמחה או הודיה על מעמדו החדש.

נראה, שבאותו מפגש מצא אליהו באלישע שלש נקודות שהפריעו לו עד מאד. משום כך השליך את אדרתו אל אלישע ולא ניגש אליו ממש, עצר לידו ודיבר עמו. משום כך הוא מגיב, כפי שהגיב, על בקשת הפרידה של אלישע ומשום כך נראה שרק בעל כרחו הוא המתין לאלישע עד סיום הסעודה שהכין.

כדי להדגיש מה הפריע לאליהו במעשי אלישע, עד שהתנער ממנו: "לך שוב כי מה עשיתי לך"?, ניעזר בדוגמאות היסטוריות קרובות יותר.

תגובת אליהו למראה אלישע החורש בשדה דומה לתגובת ר' שמעון בר יוחאי בצאתו מהמערה לאחר י"ב שנים: "ראו אנשים שהיו חורשים וזורעים. אמר: מניחין חיי עולם ועוסקין בחיי שעה? כל מקום שנותנין עיניהן – מיד נשרף. יצתה בת קול ואמרה להם: להחריב עולמי יצאתם? חיזרו למערתכם! חזרו והלכו." (מתורגם ע"פ שבת לג,ב). ההקבלה היא לא רק בגלל תפקידו של אליהו בסיפור, המספר 12 השכיח אצלו (ובבקר של אלישע) ובעובדה שאלישע חורש וזורע בשדה, אלא בעיקר הקבלה לרף הגבוה המוצב ביחסי חיי עולם וחיי שעה. יש להניח שאליהו, במסגרת הקנאות לה', קינא גם למקצוע הנביאות ורף הדרישות שלו היה גבוה. הדרך אל הנבואה דרשה מסירות מוחלטת והתמקדות בגיבוש האישיות בחברת בני נביאים, כפי שמצאנום חיים בחבורה, בהקשרם של אליהו ואלישע. אלישע, החורש עם הבקר, עוסק בחיי שעה ומניח חיי עולם ואיך אפשר שהוא אמור להחליף את בכיר הנביאים באותו דור?

לאחר שמתוודע אלישע לתפקיד שמטיל עליו אליהו, הוא מבקש "אֶשֳׁקָה נָּא לְאָבִי וּלְאִמִּי וְאֵלְכָה אַחֲרֶיךָ". תמונה זו מזכירה את המסופר על האר"י הקדוש. ערב שבת, בין השמשות, בשדה עיה"ק צפת, פנה האר"י לתלמידיו ואמר להם בואו נלך לירושלים לקבל את פני מלך המשיח. התלמידים הסכימו ורק אחד מהם פנה לאר"י וביקש שימתינו לו מעט, עד שילך ויודיע לאשתו שהוא יאחר מעט. נאנח האר"י ואמר שאם כך אין עוד אל מה ללכת. כדי להביא את המשיח באותו רגע מיוחד צריך היה מסירות נפש מוחלטת של כל אחד ושל כולם יחד ללא שום פניות והיסח הדעת, ומשזו לא היתה, אבדה ההזדמנות. המקרא מדגיש את רגישותו של אלישע ורצונו לישק לאביו ולאמו כדי ללמד משהו על אלישע, ולא פחות מזה, על הפער בינו לבין אליהו.

בהמשך לנ"ל, יש להעריך שאליהו לא ציפה שאלישע יגיב על מינויו לנביא בסעודה ומשתה, כדרך החסידים. יש להניח שהתאים לו יותר אילו התפנה אלישע להתבודד בינו לבין עצמו, ניגש היה להטהר במעיין או לפחות במקווה (האר"י…) ומצטרף לרבו מתוך חרדת קודש ויראת רוממות, כדרך החסידים הראשונים של אשכנז.

אך אלישע, דרך אחרת היתה לו בעבודת ה' וגם בנביאות, משום כך הוא נבחר להחליף את אליהו ובעקבות זאת קשה היה לאליהו לקבל אותו כתלמידו ולהכיר בו כממשיכו.

אך זאת חשוב להדגיש: חשנו את אווירת פסוקיה האחרונים של ההפטרה, אולם כל שקדם להם מלמד שהמעבר מאליהו לאלישע משקף משבר רוחני וירידת ישראל בדרגה. אלישע הוא לא נביא טוב יותר או ציר מקביל לאליהו. הוא הביטוי לכך שעל אף כל מאמצי אליהו, לא הייתה אפשרות להשיב את העם למדרגתו גבוהה וראויה יותר. הכרחי היה להתאים נביא למצב המידרדר ולמעמד הבעייתי של העם ולכך הוכשר אלישע.

 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: